Menü

Kütahya Sözleşmesi

KÜTAHYA ÇİZELGESİ

1. BÖLÜM

BASLANGIÇ AMACI ve NİTELİĞİ
 
1. TÜRSAB Turizm Tüketicileri Talepleri Degerlendirme Çizelgesi (Çizelge), seyahat acentelerinin paket turlarinda tüketicilere taahhüt edilen ya da olmasi gereken hizmetlerin aksamasi ya da eksik yerine getirilmesi hallerinde tüketicilerin bedel iade taleplerinin degerlendirilmesinde yararlanilacak bir kaynak niteligindedir. 

1.1. Çizelge, ulasim, konaklama, sehir ya da çevre turu, agirlama, refakat, karsilama ve rent a çar hizmetlerinden en az ikisini içeren seyahat acentesi ürününün tek bir fiyat altinda tüketiciye pazarlandigi ve bu özellikleri nedeniyle "paket tur" olarak anilan hizmetler için kullanilacaktir.

1.2. Paket tur olarak adlandirilmayan seyahat acentesi hizmetleri veya konaklama ya da eglence gibi turizm ürünlerinin üreticileri tarafindan bagimsiz olarak tüketiciye sunuldugu hallerde Çizelge, kiyasen uygulanabilir. Ancak, bu gibi hallerde sorunun çözümünde Çizelge' ye göre sonuç alindigi ileri sürülemez.

1.3. Paket tura katilma amaci gezmek ve dinlence olabilecegi gibi, ticari, saglik, sportif ya da kültürel bir nedene dayali da olabilir. Bu haller, çizelgenin uygulanmasini engellemez.

UYGULAMA ALANI SINIRLARI
 
2. Çizelge, gerçeklesmis seyahatlere iliskin olarak tüketicinin satin aldigi seyahat paketine bagli hizmetlerin degerlendirilmesinde uygulanir.

2.1. Gerçeklesmeyen, katilinmayan ya da iptal edilen turlara iliskin taleplerde Çizelge kullanilamaz. Bu gibi hallerde tazminat hukuku hükümleri uygulanir.

2.2. 24 saati geçmeyen turlarda Çizelge hükümleri uygulanmaz.

2.3. Tüketici tarafindan türün satin alinma amacina yönelik ürünün esas özelligini degistirmeyen veya bu çizelgeye göre eksiklik miktari %50’ nin altinda olan eksiklik iddiasina dayali olarak yarida birakilmis turlar için bu Çizelge hükümleri uygulanmaz.

ÇİZELGENİN TARAFLARI
 
3. Çizelge, taraflardan ürün sunucusunun ve saticisinin seyahat acentesi, diger tarafin ürünü satin alan ve tura katilan (tüketici ) öldügü olaylara iliskin taleplerin degerlendirilmesinde uygulanir.

3.1. Turun baskasi adina satin alinmasi, turu satin alan kisi ile tura katilan kisinin farkliligi halinde, tüketici sifati tura katilan kisiye aittir.

3.2. Tura katilan kisi, resit ve mümeyyiz degilse, bu kisi adina veli ya da vasisi basvuru hakkini kullanabilir.

UYGULAYACAK ORGAN

4. Tüketici taleplerinin dogrudan seyahat acentesine ya da TÜRSAB' a ya da baska makama iletilmis olmasi talebin degerlendirilmesinde Çizelge hükümlerinin uygulanmasini etkilemez.

4.1. TÜRSAB Tahkim Kurulu ya da Tüketici Komisyonlari, kendilerine iletilen tüketici taleplerini degerlendirmede bu Çizelge hükümlerini esas alir.

4.2. Tüketici Sorunlari Hakem Heyetleri ya da Tüketici Mahkemeleri' nin tüketici taleplerini degerlendirmede bu Çizelge, sektörel örf ve adeti somutlastiran nitelikte olmasi nedeniyle basvurulacak kaynaktir.

ÇİZELGE ve TAZMİNAT DAVALARI
 
5. Tüketicinin seyahatin gerçeklesmemesi, seyahatin tamaminin amaci açisindan gereksiz hale gelmesi veya esasli unsurlarindan yoksun olmasi nedeniyle tüketicinin seyahatten vazgeçmesi, seyahatin ürün sahibi tarafindan iptal edilmesi durumlarina iliskin maddi ve manevi tazminat taleplerinde bu çizelge hükümleri uygulanamaz.

KANITLAMA YÖNTEMİ
 
6. Eksiklik iddiasi tüketiciye reklam, brosür ve diger tanitim araçlari ile ve sözlesme ile taahhüt edilen unsurlarin veya mevzuat ve yaygin örf geregi olmasi gerekli unsurlarin eksik olmasi durumunda degerlendirmeye alinir.

6.1. Eksiklik iddiasina konu unsur, mevzuat ve yaygin örf geregi olmasi gereken bir unsur degilse bu unsurun tüketiciye taahhüt edildigi yazili veya basili belge ile kanitlanmak zorundadir.

6.2. Eksiklik iddiasi fotograf gibi belgeler ve/veya tüketiciler disinda bir ilgilinin de imzasi ile düzenlenmis tutanak ile kanitlanir.

TALEP HAKKI SAHİPLERİ
 
7. Eksiklik iddiasi bu eksiklikten dolayi alip kullanacagi hizmetleri alamayan kisilerce ileri sürülebilir.

İKAME İNDİRİMİ

8. Eksiklik iddiasina konu unsur, tüketiciye ayri bir külfet ve zahmet getirmeden ürün sahibi tarafindan baska isletmeden alinarak tüketiciye sunulmussa iade toplami % 50 azaltilir.

KAVRAMLAR

9. Çizelgede yer alan kavramlar asagidaki hususlari ifade eder: 
9.1. Çizelge: TÜRSAB Tüketici Taleplerini Degerlendirme Çizelgesi' ni,
9.2. Paket: Tüketiciye sunulan seyahat acenteligi hizmetlerinden herhangi ikisi veya daha fazlasinin tek bir fiyat altinda bulunmasini veya ayri fiyat içerseler dahi birlikte satilan ve ayrilamayan seyahat acentesi hizmetlerinin olusturdugu ürünü,
9.3. Tur: Seyahat acentesinin kalkis ve varis noktalari içeren programli organize faaliyetlerini,
9.4. Seyahat Acentesi: 1618 Sayili Kanuna uygun olarak kurulmus isletmeyi,
9.5. Tüketici: 4077 Sayili Kanuna göre tanimlanan tüketiciyi,
9.6. TÜRSAB: Türkiye Seyahat Acenteleri Birligi'ni,
9.7. TÜRSAB Tahkim Kurulu: TÜRSAB Iç Tüzügü uyarinca olusturulmus ve HUMK hükümlerine uygun yargilama görevini yerine getiren kurullari,
9.8. Rehber: Turizm Bakanligi mevzuatinda Profesyonel Turist Rehberi olarak tanimlanan ve Profesyonel Turist Rehberi Kokarti sahibi kisileri,
9.9. Tur Lideri: Seyahat acentesi adina tura katilanlarla birlikte hareket eden ve turu yönlendiren seyahat acentesi görevlisini.

2. BÖLÜM
DEĞERLENDİRME ve UYGULAMA ESASLARI
 EKSİKLİK ve AYIBI İHBAR
 
10. Eksiklik ya da ayip iddiasinin seyahat sirasinda seyahat acentesi veya tesis görevlisine bildirilip eksiklik ya da ayibin giderilmesinin talep edilmemesi halinde iade miktari %25 azaltilir.

 TAKDİR YETKİSİ
 11. Iade talebini inceleyen yetkili karar merciinin toplam iade oranini %25 arttirma yetkisi vardir.

HESAPLAMA YÖNTEMİ
 
12. Iade oranini belirlemede yüzde hesabi, pakette yer alan ulasima iliskin eksikliklerde ulasim bedelinden, ulasim disindaki eksikliklerde ulasim bedeli disinda kalan bedel üzerinden yapilir.

 12.1. Ulasimdaki gecikmeden kaynaklanan iade taleplerinde hesaplama tüm paket fiyati üzerinden yapilir.

 12.2. Yurtdisi veya Yurt Içi turlarda paket fiyat içinde ulasim bedelinin tespiti mümkün degilse, paket fiyatin %30'u ulasim bedeli olarak hesaplanir.

 12.3. Ulasimin veya diger hizmetlerin ayri bedel olarak sunuldugu paketlerde her hizmete iliskin eksiklik o hizmetin bedeli üzerinden hesaplanir.

 12.4. Birbirine bagli hizmetlerden olusan pakete iliskin her hizmet için ayri olarak hesaplanan eksiklikler toplanir.

 12.5. Toplam iade miktari paket bedelini asamaz.

 ÖZEL DURUMLARIN ETKİSİ
 
13. Iade oranlari hesaplamada herkes ve her olay için aynidir. Özel durumlar bu çizelgede bulunan esaslar çerçevesinde sonuca yansitilir.

13.1. Tüketicinin tasit tutmasi, klimaya hassasiyet, antrenman zorunlulugu, gibi kendi kisisel özellikleri konusunda seyahat acentesini rezervasyon sirasinda uyardigi ve bu özelliklerin seyahat acentesince bilindigi ve tüketiciye seyahatin buna karsin tekeffül edildigi halde tekeffül edilen hususlardaki eksikliklerde tüketicinin turu hakli sebeple yarida birakma hakki oldugu gibi, çizelge hesabi % 50 arttirilir.
 
13.2. Konaklama ve diger hizmetlerin bölündügü (Anadolu ve Kuzey Avrupa turlari gibi) ve eksikliklerin hizmetlerin bir kisminda olusmasi ve bu eksikligin toplamda %10’u asmamasi durumunda iade talebi dikkate alinmaz.

13.3. Ulasimin paket tur süresi içinde en az %30 süreyi kapsamasi durumunda ulasimdaki aksaklik toplam paket bedelinden yapilan hesaplama ile belirlenir. 

13.4. Döviz olarak satilan turlarin iade oranlarinda bedel, satisa konu döviz üzerinden hesaplanir.

13.5. Hesaplama bölümünde yer alan eksiklik gruplandirmasina uymayan ve eksikligin bu gruplandirmaya kiyasen uygulanamadigi eksiklik iddialari dikkate alinmaz.

TURUN YARIDA BIRAKILMASI

14. Tüketici talebine iliskin eksiklik ya da ayip, paket üründen % 50 veya daha fazla iade gerektiren miktarda ise tüketici tura katilmamakta veya turu yarida birakmakta haklidir. Turun yarida birakilmasi durumunda tüketici talebi ile tazminat, bu çizelgeye göre hesaplanir ve iade miktari yüzde 20 arttirilir. 

Hakli olarak yarida birakilan turlarda dönüs bedeli tüketiciye ayrica ödenir.

İKAME HİZMET TEKLİFİ

15. Eksiklik ya da ayip nedeniyle tüketici turu terk etmis ya da tamamlamis olsa dahi seyahat acentesi ücret iadesi yerine ek hizmet veya yeni seyahat veya yeni bir seyahatte uygulanacak indirim önerebilir. Tüketici bunu kabul edip etmemekte serbesttir.

15.1. Seyahat acentesinin ek seyahat önerisinin tüketici tarafindan kabul edilmesi halinde ayni olaya iliskin iade veya tazmin taleplerinden vazgeçilmis kabul edilir.

15.2. Ek seyahat olarak tazmin için tüketiciye sunulacak hizmetler, ayni seyahate katilan diger tüketicilere sunulan hizmetlerden az olamaz.

15.3. Tüketicinin eksiklik ya da ayip iddiasina karsi seyahat sirasinda ek veya eksik ya da ayipli hizmet yerine sunulan hizmetlerin veya indirimin tüketici tarafindan kabulü halinde tüketici, eksiklik iddiasindan feragat etmis olarak degerlendirilir.

15.4. Ek hizmet veya yeni tür veya yeni bir turda bedel indirimi teklifi, teklifin reddi halinde seyahat acentesini baglamaz ve onun aleyhine delil niteligi tasimaz.

RÜCU İLİŞKİLERİ

16. Eksiklik iddiasini ileri süren tüketici eksiklik kimden kaynaklanirsa kaynaklansin ürünü satin aldigi veya turu düzenleyen seyahat acentesine veya dogrudan ayipli hizmeti sunan isletmeye basvurabilir.
 
16.1. Tüketiciye karsi eksiklik karsiligi eksiklik ya da ayibi tazmin eden seyahat acentesi bu eksikligin kaynaklandigi ulastirma isletmesi, konaklama tesisi veya diger isletmelere bu zararini rücu eder.

16.2. Hizmetlerin mevzuat geregi olmasi gereken özellikleri tasimamasi nedeniyle olusan tüketici talepleri için yapilan ödemelerin nihai sorumlusu eksik hizmeti üreten isletmedir. Ancak, üretici isletme bu eksiklikten zamaninda paket ürünü olusturan seyahat acentesini haberdar etmis ise sorumluluk seyahat acentesinindir.

16.3. Taahhüt edilen hizmet özellikleri taahhüt etmeyen isletmeyi baglamaz.

3. BÖLÜM
 
HESAP CETVELİ
KONAKLAMA HİZMETLERİ

17. Konaklama hizmetlerinde asagidaki eksiklikler ve ayiplar karsiliginda belirtilen indirim oranlari uygulanir.

17.1. Sözlesmeye konu konaklama tesisinden farkli bir yerde konaklama; yürüyüs mesafesindeki uzaklik için %10, 10 km’yi asan uzaklik için %25

17.2. Konaklama tesisinin seyahat amacina iliskin merkezlere (kumsal, çarsi gibi) belirtilenden farkli uzaklikta olmasi;

17.2.1. yürüyüs mesafesindeki uzaklik için %5,

17.2.2. 5 km’yi asan uzaklik için %15

17.3. Ayni konaklama tesisinde ancak tüketiciye sözlesmede belirtilen oda tipinden farkli bir oda tipi sunulmasi;

17.3.1. Kat degisikligi % 5

17.3.2. Otel odasi yerine apart vb.% 10

17.4. Oda-yatak özelliginin sözlesmede belirtilenden farkli olmasi;

17.4.1 . Tek kisi konaklama yerine iki kisi konaklama tek kisi farki (ssp)+ %20,

17.4.2. Tek kisi konaklama yerine 3 kisi konaklama tek kisi farki (ssp)+ %25,

17.4.3. Çift kisi konaklama yerine 3 kisi konaklama %25, 

17.5. Ayni aileden veya birlikte rezervasyon yaptigi kisiler disinda ayni odada birlikte konaklama durumunda iade oranlarina %5 daha eklenir.

17.6. Bir gecelik oda-yatak özelliginin farkli olmasi durumunda konaklama indirimi gün sayisina bölünerek hesaplanir.

17.7. Odalarin teknik ve tefris özelliklerinin zorunlu unsurlara veya sözlesmede belirtilen niteliklere aykiri olmasi;

17.7.1. Banyo ve WC olmamasi veya kullanilamaz durumda olmasi %25,

17.7.2. Manzara veya balkon olmamasi (sözlesmede belirtilmisse) %10,

17.7.3. Isitma veya sogutma sisteminin olmamasi, çalismamasi veya ihtiyaci karsilamamasi kis veya yaz aylarinda %20, bu sistemlere gerek duyulmayan zamanlarda %10 (normal oda sicakligi ~20-23 o)
 
17.7.4. Sicak suyun ihtiyaci karsilayacak miktar ve basinçta olmamasi (~25o) %25,

17.7.5. Radyo ve TV bulunmamasi %10,

17.7.6. Kirli bakimsiz olmasi ve housekeeping hizmeti olmamasi %10,

17.8. Konaklama tesisinin ortak alan ve özelliklerinde eksiklik olmasi;

17.8.1. Isitma ve sogutma sistemlerinin olmamasi veya çalismamasi yaz veya kis aylarinda %10

17.8.2. Isitma ve sogutmaya gerek duyulmayan zamanlarda sistemin olmamasi %5

17.8.3. Asansör bulunmamasi veya çalismamasi durumunda zemin +3 kattan fazla tesislerde %10,

17.8.4. Temizlik hizmetlerinin olmamasi %20,

17.8.5. Havlu ve çarsaf degisimi olmamasi (3 günden fazla konaklama için) %10,

17.8.6. Ek hizmetlerin olmamasi (masaj, kuaför gibi) durumunda her ek hizmet için %2, azami %10

17.8.7. Tesislerde eksiklik (sauna, tenis kortu, spor salonu, golf, Yelken, sörf, dalis okulu ve malzemesi olmamasi gibi) durumunda her tesis için %5, azami %10,

17.8.8. Açik Yüzme havuzunun olmamasi veya kullanima kapali olmasi (yaz aylari için) %20,

17.8.9. Kapali yüzme havuzunun olmamasi veya kullanima kapali olmasi(kis aylari için) %25,

17.8.10. Çocuk bakim yeri ve olanaginin olmamasi %10,

17.8.11. Plaj veya kar kayagi teknik olanaklarinin olmamasi mevsiminde %25,

17.8.12. Kar kayagi olanaklarinin yetersiz olmasi %15,

17.8.13. Terapi ve termal hizmetlerinin olmamasi %20,

 YEMEK ve EĞLENCE
18. Yemek ve eglence hizmetlerine iliskin eksikliklerde asagidaki iade oranlari uygulanir:

18.1. Eglence yeri ve olanaginin olmamasi (disko, gece kulübü, animasyon) her eksiklik için %5, azami %10,

18.2. Restoran bulunmamasi (apartlarda )%15,

18.3. Restoran bulunmamasi (otel, motel ve tatil köyünde) %30,

18.4. Market bulunmamasi (apartlarda) % 15,

18.5. Yemeklerin 3 çesitten az olmasi (oda-kahvalti, yarim ve tam pansiyon için) %5

ÇEVRE ÖZELLİKLERİ
 
19. Tesislerin çevresel özelliklerine göre olusan eksikliklerde asagidaki iade oranlari uygulanir:
19.1. Konaklama tesisi içinde veya 20 metreden daha yakinda insaat faaliyeti olmasi % 10,
19.2. Konaklama tesisi ile müstemilati veya sehir ve kamu kullanimindaki yerler arasinda kullanima açik yol bulunmamasi %15,
19.3. Konaklama tesisinin 50 m yakininda rahatsizlik veren boyutta açik çöp alani bulunmasi % 5,
19.4. Konaklama tesisi çevresinde sürekli ve siddetli gürültü kaynagi bulunmasi % 5,

 TUR HİZMETLERİ
20. Tur hizmetlerinde eksiklik durumunda asagidaki iade oranlari uygulanir:
20.1.  A Grubu seyahat acentelerinin turlarinda Rehberin, C grubu seyahat acentelerinin turlarinda tur liderinin bulunmamasi;
20.1.1. Günlük çevre turlarinda %15,
20.1.2. Gecelemeli turlarda %25,
20.1.3. Özel ilgi turlarinda %40,
20.2. Tur güzergahinin degistirilmesi nedeniyle ören yerine ugranilmamasi veya girilmemesi ören yeri giris bedeli + %10,
20.3. Seyahat sirasinda ulastirma aracinda servis eksikligi %5,
20.4. Tasima araci niteliginin sözlesmeye aykiri olmasi %20,
20.5. Rehber, tur lideri, sürücü ve servis elemanlarinin kötü davranislari %5

ULAŞIM HİZMETLERİ
 
21. Ulasim hizmetlerinde eksiklikler için asagidaki iade oranlari uygulanir:
21.1. Hareket zamaninin 6 saatten fazla ve 8 saate kadar gecikmesi %5,
21.2. Hareket zamaninin 8 saatten fazla gecikmesi paket fiyati/gün hesabiyla 1 günlük bedel tutari,
21.3. Ulasim aracinda servis eksikligi %5,
21.4. Transfer yapilmamasi halinde transfer uzakligi için taksi ücreti.